Wat kost het einde van salderen? Alle onderzoeken naast elkaar
De bedragen die in het nieuws rondgaan liggen tussen ongeveer 120 en 360 euro per jaar voor de meeste huishoudens, met een landelijk gemiddelde van 305 euro bij Independer en uitschieters tot ruim 500 euro in landelijke gemeenten en meer dan 1.000 euro bij een kleine groep met veel panelen. Die cijfers spreken elkaar minder tegen dan het lijkt: ze meten verschillende dingen, bij verschillende huishoudens, met verschillende tarieven. Het bedrag voor uw woning volgt uit vijf getallen die alleen u heeft: uw afname, uw teruglevering, het deel dat u direct zelf gebruikt, uw contract en de terugleverkosten van uw leverancier.
De onderzoeken in een tabel
Sinds september 2026 verschijnen er wekelijks nieuwe bedragen over wat het einde van de salderingsregeling op 1 januari 2027 gaat kosten. Wij hebben de bronnen die het meest worden aangehaald zelf opengeslagen en zetten ze hieronder naast elkaar: wie het zegt, wanneer, wat precies is gemeten, wat eruit kwam en welke aannames de bron zelf noemt. Staat een aanname niet in de bron, dan staat hier "niet genoemd"; wij vullen niets in.
| Onderzoek | Wie | Peildatum | Wat gemeten | Uitkomst | Aannames die bekend zijn | Bron |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eerste Hulp Bij Einde Salderen, analyse van het klantenbestand | Pure Energie energieleverancier |
16 september 2026 | Verwachte stijging van de energiekosten bij 30.000 eigen klanten met zonnepanelen, per provincie | Grootste groep 120 tot 360 euro per jaar. Limburg circa 306, Overijssel 297, Noord-Holland circa 230 euro per jaar. Een kleine groep meer dan 1.000 euro per jaar. | Eigen klanten, geen landelijke steekproef. Vast en variabel contract onderscheiden. Verbruik, opwek en eigen verbruik genoemd als factoren, zonder waarden. Tarieven niet genoemd. | pure-energie.nl; Solar Magazine, 24 september 2026 |
| Teruggeleverde stroom 2026, onderzoek per gemeente | Independer vergelijkingssite |
24 september 2026 | Gemiddelde extra stroomkosten per huishouden met zonnepanelen vanaf 2027, landelijk en per gemeente | Landelijk 305 euro per jaar. Zuid-Holland gemiddeld 282; Westland 346, Nieuwkoop 362, Kaag en Braassem 336. Randstedelijke provincies 265 tot 280; Limburg en Overijssel gemiddeld 349; Tubbergen 525 euro per jaar. | Gebaseerd op cijfers van CBS en Klimaatmonitor; verschil per gemeente komt uit de verhouding tussen teruggeleverde en afgenomen stroom. Tarief en kWh per huishouden staan niet in de berichtgeving. De pagina van Independer zelf was voor ons niet te openen; wij citeren uit twee nieuwsberichten. | Rodi Westland; Bright, beide 24 september 2026 |
| Praktijkonderzoek thuisbatterij in het Energielab | Vereniging Eigen Huis met CE Delft consumentenvereniging en onderzoeksbureau |
6 februari 2026 | Wat een thuisbatterij in de praktijk doet bij 13 systemen, twaalf maanden lang. Meet niet wat het einde van salderen kost. | Eigen verbruik van zonnestroom gemiddeld circa 30 procent hoger; bijvoorbeeld van 33 naar 68 procent (12 panelen, 5 kWh) en van 6 naar 35 procent (36 panelen, 10 kWh). Met een 20 kWh-batterij en handel op de stroommarkt tot 900 euro per jaar. Terugverdientijd niet becijferd. | Metingen bij leden; vaste en dynamische contracten; prijsdalingen van batterijen buiten beschouwing. Voor de meeste huishoudens volstaat 5 tot 10 kWh. | Solar Magazine, 6 februari 2026 |
| Thuisbatterij: zonne-energie opslaan | Milieu Centraal onafhankelijke voorlichting |
28 september 2026 | Voorlichting; noemt geen bedrag voor het einde van salderen | Geen bedrag. Een thuisbatterij verdient zich op dit moment "hoogstwaarschijnlijk niet" terug; een gemiddelde batterij van 6 kWh kost een paar duizend euro. | Gemiddeld huishouden 3.500 kWh per jaar; 10 panelen wekken ongeveer 3.500 kWh op; zonder batterij ongeveer 30 procent eigen verbruik. Geen stroomprijzen genoemd. | milieucentraal.nl |
| Terugleverkosten vergelijken 2027, rekenvoorbeeld en calculator | Keuze.nl vergelijkingssite |
29 oktober 2026 | Alleen de terugleverkosten per jaar, per leverancier; niet het volledige verlies | Bij 2.800 kWh teruglevering: 375,04 euro tot en met 2026 en 188,74 euro vanaf 2027. Bij 3.360 kWh: 444,82 en 241,49 euro per jaar. | Panelen van 400 Wp; ongeveer 70 procent van de opwek wordt teruggeleverd; een gemiddeld tarief; de leverancier bij het voorbeeld is niet genoemd. Tabel met 14 vaste leveranciers. | keuze.nl |
| Salderen in 2027: je gaat hoe dan ook honderden euro's meer betalen | Keuze.nl vergelijkingssite |
11 juni 2025 | Rekenvoorbeeld van het verlies aan energiebelasting en btw over teruggeleverde stroom | "Ruim 400 euro extra per jaar", waarvan 331,50 euro energiebelasting. | Afname 3.500 kWh en teruglevering 3.000 kWh; energiebelasting 11,05 cent per kWh (verwacht tarief 2026); btw ongeveer 2,5 cent per kWh. Leverancier en contract niet genoemd. Ouder dan een jaar. | keuze.nl |
| Terugleververgoedingen stijgen in 2027, tabel en Zonnestroom-check | Energievergelijk.nl vergelijkingssite |
1 oktober 2026 | Netto terugleververgoeding per leverancier vanaf 2027; niet het verlies ten opzichte van salderen | Eneco 3,85 cent per kWh (circa 96 euro per jaar), Vattenfall 3,44 cent (circa 86), Essent 3,08 cent (circa 77); Coolblue, Delta, Greenchoice en Vandebron 0,25 tot 0,50 cent (hooguit 13 euro). Dynamisch 7,6 tot 7,8 cent (circa 190 tot 194 euro). | 2.500 kWh teruglevering per jaar; vaste contracten met tarieven 2027; dynamisch bij een gemiddelde marktprijs van 5,1 cent tot 25 september 2026. Eigen verbruik is 26 tot 34 cent per kWh waard. De Zonnestroom-check toont zijn aannames niet. | energievergelijk.nl |
Het kabinet noemt zelf geen bedrag per huishouden. De minister van Financiën schreef eind september 2026 in antwoord op Kamervragen over de Miljoenennota dat de stijging van de energierekening in 2027 "vooral wordt gedreven door het afschaffen van de salderingsregeling", naast hogere nettarieven en vaste leveringskosten, en dat huishoudens zonder zonnepanelen er niets van merken (Solar Magazine, 30 september 2026).
Waarom de cijfers uiteenlopen
Wie de tabel leest, ziet geen tegenspraak maar zes verschillende vragen. De belangrijkste oorzaken van de verschillen, in volgorde van gewicht:
- Wat er gemeten is. Pure Energie en Independer schatten het hele verlies: wat u vanaf 2027 meer betaalt doordat teruglevering niet meer wordt weggestreept. Keuze.nl rekent in het voorbeeld van 2025 alleen de energiebelasting en btw over de teruggeleverde stroom, en op de terugleverkostenpagina alleen de terugleverkosten. Energievergelijk.nl meet wat u nog krijgt, niet wat u kwijtraakt. Eigen Huis meet wat een batterij doet, en Milieu Centraal noemt bewust geen bedrag. Een bedrag van 189 euro aan terugleverkosten en een bedrag van 305 euro aan totaal verlies gaan dus over iets anders.
- Hoeveel u teruglevert. Elk onderzoek rekent met een ander volume: 2.500 kWh bij Energievergelijk.nl, 2.800 of 3.360 kWh bij Keuze.nl, 3.000 kWh in het oudere rekenvoorbeeld, en bij Pure Energie en Independer het werkelijke of geschatte volume per huishouden of gemeente. Landelijke gemeenten hebben grotere daken en leveren meer terug; daarom staan Tubbergen, Nieuwkoop en Limburg bovenaan en de Randstad onderaan.
- Hoeveel u direct zelf gebruikt. Elke kilowattuur die u zelf gebruikt in plaats van teruglevert, is na 2027 het volle tarief waard in plaats van de netto vergoeding. Milieu Centraal rekent met ongeveer 30 procent eigen verbruik; een huishouden met warmtepomp of elektrische auto zit hoger en verliest daardoor minder per paneel. De onderzoeken noemen dit percentage zelden.
- Uw contract en uw leverancier. De tabel van Energievergelijk.nl laat zien dat de netto vergoeding bij vaste contracten voor 2027 uiteenloopt van een kwart cent tot bijna vier cent per kWh, en bij dynamische contracten rond de acht cent ligt. Welke leverancier u heeft, bepaalt dus tientallen euro's per jaar. De volledige lijst, met bron en status per regel, staat in onze tabel per leverancier.
- Terugleverkosten. Keuze.nl laat zien dat de terugleverkosten bij veel leveranciers in 2027 lager zijn dan in 2026, omdat de staffels per jaar verdwijnen. Een rekenvoorbeeld dat met de kosten van 2026 rekent, komt dus hoger uit dan een voorbeeld met de tarieven voor 2027.
- Het jaar van de tarieven. Het voorbeeld van Keuze.nl uit 2025 rekent met de verwachte energiebelasting voor 2026; de cijfers van september 2026 rekenen met wat toen bekend was. De definitieve tarieven voor 2027 publiceren leveranciers pas rond de jaarwisseling. Alles in de tabel is daarom een momentopname.
Wat dit voor u betekent
Een landelijk gemiddelde zegt weinig over een woning. Het verschil tussen een rijtjeshuis in Haarlem met acht panelen en een vrijstaand huis in Tubbergen met twintig panelen is groter dan het verschil tussen de onderzoeken. Wilt u weten waar u staat, pak dan uw jaarafrekening en zoek drie getallen op: hoeveel kWh u afnam, hoeveel u terugleverde, en welke vergoeding en terugleverkosten uw leverancier vanaf 2027 rekent. Hoe u die som zelf maakt, staat stap voor stap in onze gids over het einde van de salderingsregeling.
In onze rekentool vult u die getallen in. Hoe het model daarachter rekent, met welke aannames en wat het bewust niet doet, leest u in de rekenmethode. Het bedrag zelf tonen wij niet online: wij hebben er belang bij, omdat wij ook thuisbatterijen leveren, en een bedrag zonder uw meterstanden is een gok. U krijgt uw uitkomst in het adviesgesprek, doorgerekend met uw eigen meterstanden en contract, ook als die uitkomst is dat u niets hoeft te kopen. Milieu Centraal is daarbij onze vaste tegenstem: een thuisbatterij verdient zich volgens hen op dit moment hoogstwaarschijnlijk niet terug, en de eerste stap is altijd meer stroom direct zelf gebruiken.
Veelgestelde vragen
Welk cijfer is het meest betrouwbaar?
Geen van de bedragen is beter dan de aannames erachter. Independer werkt met openbare cijfers per gemeente en is daarmee het breedst; Pure Energie werkt met echte klantdata, maar alleen van eigen klanten. Beide publiceren hun tarieven en volumes niet, dus narekenen kan niet. Gebruik de bandbreedte als indicatie en uw eigen afrekening als maatstaf.
Waarom noemt SalderingsDienst geen eigen bedrag?
Omdat ons rekenmodel per huishouden werkt en wij niet willen dat een gemiddelde uit een artikel als uw uitkomst gaat gelden. De methode en de aannames van het model zijn openbaar; de uitkomst krijgt u in het gesprek, met uw eigen getallen.
Verdwijnt het verlies als ik overstap naar een dynamisch contract?
Nee, maar het wordt kleiner voor wie overdag kan verschuiven. Bij een dynamisch contract is de vergoeding de uurprijs, die op zonnige middagen laag en soms negatief is. Wat dat per contract betekent, staat in vast of dynamisch na 2027.
Wordt deze tabel bijgehouden?
Ja. Verschijnt er een nieuw onderzoek of een nieuwe versie van een bestaand onderzoek, dan voegen wij een regel toe of passen wij de regel aan, met nieuwe peildatum. De datum bovenaan het artikel is de datum van de laatste controle.
Bronnen
- Pure Energie, Pure Energie biedt Eerste Hulp Bij Einde Salderen (laatst gewijzigd 16 september 2026), en Solar Magazine, Einde salderingsregeling kost zonnepaneeleigenaar 120 tot 360 euro per jaar (24 september 2026). Gebruikt voor de analyse van 30.000 huishoudens en de bedragen per provincie. Gecontroleerd op 29 oktober 2026.
- Independer, onderzoek Teruggeleverde stroom 2026, aangehaald in Rodi Westland, Westlanders met zonnepanelen gaan vanaf 2027 gemiddeld 346 euro per jaar meer betalen (24 september 2026) en Bright, In deze provincies word je het hardst geraakt door einde saldering (24 september 2026). De onderzoekspagina op independer.nl was op 29 oktober 2026 voor ons niet te openen; de bedragen komen uit deze twee berichten. Gecontroleerd op 29 oktober 2026.
- Vereniging Eigen Huis en CE Delft, praktijkonderzoek thuisbatterij, aangehaald in Solar Magazine, Onderzoek Eigen Huis: thuisbatterij verhoogt eigen gebruik zonnestroom met 30 procent (6 februari 2026). Het rapport zelf hebben wij niet gelezen. Gecontroleerd op 29 oktober 2026.
- Milieu Centraal, Thuisbatterij: zonne-energie opslaan (bijgewerkt 28 september 2026). Gebruikt voor het citaat, 30 procent eigen verbruik en 3.500 kWh per huishouden. Gecontroleerd op 29 oktober 2026.
- Keuze.nl, Terugleverkosten vergelijken 2027 (bijgewerkt 29 oktober 2026), Salderen in 2027: je gaat hoe dan ook honderden euro's meer betalen (10 mei 2025, bijgewerkt 11 juni 2025) en Energie vergelijken met zonnepanelen in 2026: zo rekenen wij het einde van salderen mee (18 februari 2026). Gecontroleerd op 29 oktober 2026.
- Energievergelijk.nl, Terugleververgoedingen stijgen in 2027: deze 5 leveranciers betalen het meest (1 oktober 2026) en de Zonnestroom-check. Gecontroleerd op 29 oktober 2026.
- Solar Magazine, Energierekening stijgt volgend jaar vooral door einde salderingsregeling, erkent minister van Financiën (30 september 2026). Gecontroleerd op 29 oktober 2026.
Dit artikel geeft een overzicht van cijfers van anderen, geen financieel advies. De bedragen zijn van de genoemde bronnen en zijn door ons niet nagerekend. Ziet u een fout, laat het ons weten via info@salderingsdienst.nl.
Uw eigen bedrag, met uw eigen meterstanden
Vul uw afname en teruglevering in de rekentool in en neem de berekening mee. In het adviesgesprek rekent een adviseur het na met uw contract, en u krijgt de uitkomst zwart op wit, ook als die is dat u beter niets koopt.
Plan gratis adviesgesprek